Про дружбу у житті дітей 6-9 років

Про дружбу у житті дітей 6-9 років

Вміння встановлювати стосунки з людьми та вміння ці стосунки зберігати вважають дуже важливими серед базових людських здібностей. Людина вирішує ці завдання протягом всього свого життя.

Роль дружби в житті дитини

Дитячі психологи (Ельконін Д.Б., Еріксон Е.) визнають особливу роль дружби у житті дітей 6-8 років. Резюмуючи їхні дослідження, можна сказати про дружбу наступне:

  • Дружба – це перші теплі почуття, які дитина відчуває не до членів сім'ї.
  • Друзів має бути багато. Безліч дружніх зв'язків – це норма для учня початкової школи. Міцна дружба з одним або двома друзями приходить пізніше, у ранньому
    підлітковому віці.
  • У дружбі виникає почуття «Ми». Найважливіша функція дитячої дружби – навчити дитину входити в дитячі групи, підпорядкувати свою поведінку інтересам групи, відчути «почуття ліктя».
  • Дружба вчить відстоювати незалежність. Вступаючи в контакти з іншими людьми, дитина вчиться зберігати автономію. Вміння відмовлятися від спілкування, яке принижує тебе, цінувати можливість побути на самоті, вміння піти з однієї групи та приєднатися до іншої, не переживаючи почуття меншовартості. Дружба, в якій постійно порушуються особисті межі (інтереси) одного з учасників – неправильна дружба. Коли відносини стають важливішими за збереження почуття власної гідності - це сигнал серйозного особистісного неблагополуччя.

Вміння дружити зростає разом із дитиною. Дружба в повному розумінні цього слова починається у шкільні роки. І навіть найкращі у світі батьки не замінять дитині друзів! Шкільні друзі – це велике щастя.

Що робити, якщо у дитини немає друзів?

Якщо ваша дитина ні з ким не дружить – це сумний симптом. Шукайте причину разом! Можливо, дитина не вміє гратися та підкорятися загальним правилам групи?

  • Варто звернути увагу на зовнішній вигляд (діти не люблять неохайних);
  • Дитина надто егоїстична або надто сором'язлива;
  • Дитина не вміє співіснувати з іншими або не вміє знайомитися.

Завжди знайдеться той, хто зрозуміє та прийме. Іноді досить просто створити умови – й добрі друзі знайдуться! Наприклад: пропонуйте брати з собою до школи або на прогулянку такі іграшки, якими треба гратись колективно. Відведіть дитину до дитячих клубів, де у дітей гарантовано буде можливість спілкуватися один з одним:

Театр
Танці

Дозволяйте дитині зустрічатися з друзями у вас вдома, організовуйте спільне дозвілля. Непогано зайнятися колекціонуванням, але не будь-яким, а модним цього сезону серед ровесників. І, головне, – своїм прикладом показуйте, як потрібно дружити та цінувати дружні стосунки!