Дитина – це острів допитливості у морі знаків питання

Дитина – це острів допитливості у морі знаків питання

Проблема сексуального розвитку дітей хвилює багатьох батьків. Їхня стурбованість, у тому числі, надлишком еротичних видань, на межі порно, цілком можна зрозуміти.

Шановні батьки!

Хочете ви цього чи ні, але сексуальним вихованням дитини зайнятися доведеться, і краще буде, якщо ви почнете це робити якомога раніше.

Діти та підлітки виявляють до теми секса підвищену цікавість. Вони дивляться по телевізору стрічки з еротичними сценами, гортають ілюстровані журнали з доволі відвертими світлинами, читають статті «про це», але їхнього власного інтелектуального розвитку ще недостатньо, аби правильно осмислити інформацію.

Оманливі думки дорослих

Деякі люди вважають: якщо раніше почнуть говорити з дитиною на теми сексуальних стосунків, то зможуть спровокувати в неї підвищений інтерес до проблеми.

Хибна думка. «Палкий» інтерес викликає саме те, що заборонено й оповито серпанком «таємниці». Заборона тільки підсилює цікавість. Не варто думати, що ваш малюк (неважливо – дошкільник чи молодший школяр) нічого не знає про секс. Скоріш за все, знає, хоча зовсім не те, що йому варто знати, а головне – неправильно інтерпретує ці знання.

Якщо ви подолаєте своє упередження, що «дитині це знати зарано», якщо зможете встановити з нею довірчий контакт і говорити на сексуальні теми вільно, тоді вона буде без страху розповідати вам про те, що почула від однолітків.

Дуже важливо вчасно відкинути хибні уявлення й відтак позбавити дитину від багатьох помилок, а себе – від багатьох засмучень.

Поради для батьків

Не намагайтеся відгородити своє чадо від потоку інформації на цю тему. Як би ви не намагалися, все одно нічого не вийде. Необхідно не тільки давати своєму чаду «сексуальні знання», але й спрямовувати їхнє сприйняття в потрібне русло. Тоді у нього не виникне підвищений інтерес до проблем сексу. А почувши від однолітків те, що ви їй ще не розповідали, дитина звернеться за роз’ясненнями до вас. (Звісно, за умови, що у вас із нею склалися довірчі стосунки.)

Краще за все одразу пояснити синові (доньці), як саме народжуються діти, як відбувається зачаття. Не бійтесь називати речі своїми іменами. «Заборонена  тема», «таємниця», про які можна пошепки поговорити по кутках з іншими дітьми, формують у дитини підвищений інтерес до статевих стосунків. Якщо ж вона дізнається все від вас, то буде ставитись до слів однолітків цілком розумно та зможе оцінити відомості, які надійшли до неї.

Зайва інформація дитині не потрібна. Однак, обмірковуючи відповідь, майте на увазі: не отримавши вичерпних відомостей від вас, вона почне шукати їх у своїх однолітків.

Якщо дитина ставить питання, це означає, що проблеми статі її вже цікавлять. Тому не варто відмовлятися фразою, що вона ще замала, нічого не зрозуміє.

Деяким батькам важко вимовляти в розмові з малюком «дорослі» слова. Нічого страшного. На початках цілком припустимо використовувати звичні для вас і вашої дитини назви статевих органів, які ви застосовували до цього. Поступово ви поясните їй, що дорослі використовують інші слова.

Деталі, які мають відношення до сексуального життя чоловіків і жінок, цілком можна не говорити. Але про анатомічну будову їхнього тіла, а також про те, що дитина до свого народження знаходиться в маминому животі, – обов’язково розкажіть. Про те, що мами народжують своїх дітей, а не купують їх у магазині, не чекають «лелеку», малюк має знати з раннього віку.

Як розмовляти далі, вам підкажуть інтуїція й питання, які поставить дитина. Якщо дитина змалечку буде впевнена, що на будь-яке питання може отримати від вас вичерпну відповідь, – вона завжди буде з вами відвертою.

Найголовніше – не забувайте, що ви виховуєте дитину не тільки словами, а й всією своєю поведінкою.

Діти завжди переймають стереотип поведінки батьків і наслідують йому. Якщо мати й батько показують своє кохання відкрито, ставляться одне до одного з ніжністю, торкаються одне одного навіть у присутності дітей і дитина чує, що вони говорять одне одному ласкаві слова, – це буде найкращим прикладом для неї.

У статевому вихованні важливо не тільки дати дитині необхідну інформацію та відповісти на всі її питання про фізіологію статевих відносин, а й сформувати у неї уявлення про емоційний аспект спілкування представників протилежної статі, про те, що без кохання, ніжності й турботи одне про одного стосунки просто не мають сенсу. В майбутньому, при формуванні лібідо (статевого потягу), це убереже її від випадкових сексуальних зв’язків.